Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Trzydnickiej

Jak stworzyć dziecku idealne warunki do nauki w domu?

Utworzono dnia 22.03.2020

Drodzy Rodzice,

pamiętajmy w tym trudnym okresie o tym, jak ważne jest stworzenie dziecku dobrych warunków do nauki w domu.

 

Oto kilka podstawowych zasad, które warto wprowadzić w domu, aby ułatwić dzieciom uczenie się:

 

  1. Przede wszystkim zadbaj o to, by dziecko pracowało w odpowiednim rytmie. Dobrym pomysłem jest ustalenie konkretnej godziny, o której dziecko będzie siadało do lekcji każdego dnia (np.: 9:00 czy 10:00). Pamiętajmy, że między 13 a 15 gwałtownie spada koncentracja!

 

  1. Zanim dziecko zasiądzie do nauki zadbaj, by nic go nie rozpraszało: wyłącz telewizor, radio, zamknij drzwi do pokoju, sprawdź czy nie dochodzą z innych pomieszczeń np. odgłosy świetnie bawiącego się rodzeństwa. Im mniej będzie dookoła rozpraszających bodźców, tym lepiej!

 

  1. Zadbaj by dziecko miało swój kącik do nauki, najlepiej z własnym biurkiem i krzesłem przystosowanym do wzrostu dziecka.

 

  1. Ważne jest też by światło padało z lewej strony gdy dziecko jest praworęczne, a z prawej gdy dziecko jest leworęczne.

 

  1. Oświetlenie elektryczne nie może być zbyt słabe, nie może też być zbyt jaskrawe.

 

  1. Przed przystąpieniem do wykonywania zadań dziecko powinno uporządkować swoje miejsce pracy i przygotować niezbędne przybory szkolne (ołówki, słowniki, kalkulator); na biurku powinien panować porządek, znajdować się na nim powinny tylko rzeczy aktualnie potrzebne do lekcji. Pamiętaj, że w bałaganie zbyt wiele czasu traci się na szukanie potrzebnych rzeczy.

 

  1. W pokoju nie może być duszno ani zbyt gorąco, optymalna temperatura to ok. 20 – 21 stopni Celsjusza.

 

  1. Nie spodziewaj się, że dziecko będzie uczyć się kilka godzin bez przerwy. Gdy się zmęczy nauką, jego koncentracja osłabnie. Dlatego najlepiej jest, by robiło w czasie uczenia (np. po każdych 45 minutach) krótkie 5-10-minutowe przerwy (lepiej kilka krótkich niż jedną dłuższą) np. na zrobienie herbaty czy posłuchanie muzyki.

 

  1. Jeśli dziecko uczy się, nie przeszkadzaj mu, nie rozmawiaj z nim na inne tematy, nie wydawaj poleceń. Nie pozwól też, by robiło to rodzeństwo.

 

  1. Bądź gotowy do pomocy, jeśli dziecko cię potrzebuje. Nie naciskaj jednak, jeśli o to nie prosi. Czasem lepiej je zostawić, by rozwiązało problem samo. Nie jest jednak dobrze, jak dziecko ma poczucie, że jest ze swoimi szkolnymi problemami samo. Ważne, by dziecko miało poczucie, że jest przy nim wspierający je dorosły, który w razie potrzeby poświęci mu 100 % swojej uwagi.

 

  1. Ustalcie zasady korzystania z narzędzi mobilnych – czas nauki przy komputerze/tablecie/smartfonie to korzystanie wyłącznie  platform edukacyjnych, linków przesłanych przez nauczyciela/łączenie się online z klasą i prowadzącym zajęcia.

 

  1. Gdy dziecko odrabia lekcje, dyskretnie sprawdzaj, czy rzeczywiście się uczy.

 

  1. Zadbaj o to, by dziecko pamiętało o przerwach w nauce, oraz by w miarę możliwości przerabiało kolejno po sobie przedmioty jak najmniej podobne do siebie. Najlepiej „skakać” po przedmiotach (np. po matematyce historia, później przyroda).

 

  1. Zadbaj, aby dziecko w trakcie nauki wykorzystywało wszystkie możliwe „kanały” ( wzrok, słuch, dotyk ); aby ucząc się używało słuchu, wzroku i ręki – uważnie czytało, głośno powtarzało, pisało albo rysowało. 

 

  1. W młodszych klasach sprawdzaj czy dziecko odrobiło wszystko co było zadane, sprawdź też czy zadania wykonane są prawidłowo. Miej jednak świadomość, że w życiu każdego rodzica przychodzi czas, że musi pozwolić dziecku podejmować pewne decyzje samodzielnie, a na pewno pozwolić mu samodzielnie się uczyć. 

 

  1. Nigdy nie zapominaj o jeszcze jednym potężnym narzędziu. Pochwała za odrobione lekcje skutecznie dodaje dziecku skrzydeł:-)

 

 

Reguły ułatwiające naukę i pracę:

  • Dziecko odrabia lekcje samodzielnie.
  • Oglądanie telewizji czy słuchanie radia jest zabronione podczas odrabiania lekcji.
  • Kartki z lekcjami są natychmiast wkładane do segregatora czy teczki (oczywiście jeżeli dziecko nie zapisuje lekcji w zeszycie).
  • Po odrobieniu lekcji wszystkie przybory wracają na swoje miejsce.
  • Ustal z dzieckiem określony porządek materiałów do nauki poszczególnych przedmiotów.
  • Na zakończenie: konsekwentnie przestrzegaj tego, żeby dziecko zaczynało zabawę dopiero po odrobieniu lekcji.

 

Przygotuj się na to, że dziecko nie będzie z własnej inicjatywy wprowadzało w życie  i przestrzegało tych reguł. To ty musisz je do tego dopingować i towarzyszyć mu przez jakiś czas w utrwalaniu tych zasad. Unikaj przy tym pretensji. Sformułuj konieczność dokonania zmian jako wspólne przedsięwzięcie (“musimy jeszcze...”). W ten sposób pomagasz dziecku przyswoić sobie pewną dyscyplinę. Ani dla ciebie, ani dla dziecka konsekwentne trzymanie się tych zasad nie będzie łatwe. Nie denerwuj się, jeśli twoje starania nie spotkają się z entuzjastyczną reakcją. Nie oczekuj, że wszystkie problemy rozwiążą się z dnia na dzień. Dla wdrożenia tych reguł potrzebny jest bowiem czas.

 

PAMIĘTAJ!

 

Pierwsze pół godziny to najefektywniejszy czas nauki Twojego dziecka (oczywiście od momentu, kiedy rzeczywiście skupi się ono na zadaniu). Zadbaj, by ten czas nauczyło się przeznaczać na najważniejsze, najtrudniejsze zadania.

Dziecko podczas nauki w domu powinno dzielić odrabianie lekcji na wyraźne jednostki, tak by uzyskać jak najwięcej “początków” i “końców”, kiedy to szansa na zapamiętanie materiału jest największa.

 

 

 

 

 

 

Dzwonki

 

8.00 - 8.45

8.55 - 9.40

9.50 - 10.35

10.50 - 11.35

11.50 - 12.35

12.45 - 13.30

13.40 - 14.25

14.30 - 15.15

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar

Imieniny

Imieniny: