Jak skutecznie uczyć się w domu

Utworzono dnia 03.11.2020

Drodzy Uczniowie!

Dziś odpowiemy sobie na pytanie: Jak skutecznie uczyć się w domu?

Nastał czas, gdy umiejętności, które nabyłeś samodzielnie, korzystając np. z serwisów społecznościowych na smartfonie, tablecie, komputerze lub w szkole podczas lekcji informatyki, mogą wprowadzić Cię na wyższy poziom wykorzystania nowoczesnych technologii. Jeśli masz jakiekolwiek trudności np. z dostępem do sygnału Internetu skontaktuj się ze szkołą i poinformuj o swoich problemach. Pamiętaj, że jesteś członkiem społeczności i to, że musisz przebywać w domu nie oznacza, że jesteś poza swoją klasą szkolną.

Drogi Uczniu poniższe porady pomogą Ci efektywnie uczyć się i rozwijać swoje zainteresowania, zachęcam do lektury:)

1.      Samodzielnie lub z pomocą rodziców zorganizuj swoje miejsce i ustal czas pracy.

2.      Zapoznaj się dokładnie z informacjami przesłanymi przez dyrektora szkoły, wychowawcę, nauczycieli poszczególnych przedmiotów na temat sposobów i narzędzi, które będą wykorzystywane do prowadzenia nauczania.

3.      Jeśli masz rodzeństwo w wielu szkolnym, a w domu nie ma odpowiedniego sprzętu dla każdego z Was, Twoi rodzice powinni skontaktować się ze szkołą (Waszymi wychowawcami) oraz ustalić z nim i sposobów Waszej pracy.

4.      Zapoznaj się z instrukcjami przekazywanymi przez wychowawcę / nauczycieli jak pobrać materiały do nauki.

5.      Pamiętaj, że w  razie potrzeby możesz napisać sam lub z pomocą rodziców maila  do nauczyciela  z prośba o przedłużenie terminu wykonania danego zadania/aktywności.

6.      Przyda Ci się komputer, tablet lub smartfon z kamerą internetową, słuchawkami i mikrofonem – sprawdź działanie tych urządzeń na przykładowym połączeniu  ze swoimi rówieśnikami lub innymi osobami; przygotuj również swoje zeszyty i podręczniki, gdyby potrzebna była dodatkowa notatka poza materiałami elektronicznymi.

7.      Jeśli zajęcia są prowadzone online, czyli w czasie rzeczywistym, pamiętaj aby kilka minut wcześniej zalogować się w odpowiednim miejscu.

8.      Uczestnicz aktywnie w zdalnym nauczaniu. Początkowo taka forma nauki może budzić Twoją obawę, szybko jednak przekonasz się, że jest ona bardzo przystępna i atrakcyjna.

9.      Zapoznaj się ze wszystkimi materiami przygotowanymi i przekazanymi ci przez nauczyciela, a także z terminami wykonania zadań oraz  sposobami przekazania rozwiązań.

10.  Sprawdź, w jaki sposób możesz zadawać nauczycielowi pytania lub uczestniczyć w dyskusji.

11.  Uważnie czytaj polecenia, jeśli masz wątpliwości, wykorzystaj dostępne formy komunikacji, by wyjaśnić je z nauczycielem.

12.  Odważnie udzielaj odpowiedzi i zadawaj pytania przez sieć, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej formy grzecznościowej przy ich formułowaniu.

13.  Staraj się maksymalnie wykorzystać czas nauki i nie przedłużaj niepotrzebnie czasu spędzonego przy komputerze.

14.  W miarę możliwości systematycznie odrabiaj zadania domowe i wykonuj wymagane przez nauczyciela aktywności.

15.  Sprawdź termin wyznaczony przez nauczyciela na wykonanie zadania.

16.  Jeśli Twoje rozwiązanie wymaga przygotowania pliku – jeśli jest on zbyt  duży poproś o pomoc rodzica lub nauczyciela, upewnij się czy plik dotarł do nauczyciela.

17.  W razie pojawienia się problemów zawsze proś o pomoc.

18.  Staraj się rozszerzać swoje wiadomości, wyszukując dodatkowe informacje w Internecie za zadany temat. Pamiętaj aby nie kopiować gotowych rozwiązań i tekstów. Przekazuj nauczycielowi tylko Twoje autorskie rozwiązania i materiały.

19.  Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa w Internecie i higieny pracy z komputerem/innymi urządzeniami. Informuj rodziców o wszystkich sytuacjach, które wzbudziły Twój niepokój.

20.  Pomagaj swoim kolegom i nauczycielom jeśli maja problemy techniczne .

21.  Jeśli zdajesz w tym roku egzamin ósmoklasisty, skorzystaj z materiałów publikowanych przez Centralną Komisję  Egzaminacyjną, w  tym z próbnych testów. Pomogą Ci one lepiej przygotować się do egzaminu.

Pamiętaj także aby:

•       dobrze zorganizować przestrzeń do nauki zdalnej

•       pracować według planu dnia

•       robić przerwy, wtedy nauka będzie efektywna

•       wyłączyć telewizję i wyciszyć telefon

•       pić wodę i, jeśli masz ochotę, podjadaj zdrowe przekąski

Źródło: https://epodreczniki.pl/a/ksztalcenie-na-odleglosc---poradnik-dla-szkol/DoZ5oHTYD