Sprzątanie Świata 2020

Utworzono dnia 18.09.2020

Jak co roku włączamy się w akcję Sprzątanie Świata, której tegoroczna odsłona przebiega pod hasłem Plastik? Rezygnuję, redukuję, segreguję

Jak pokazują badania, zużywamy ogromne ilości produktów z tworzyw sztucznych. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki po napojach, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej.  Warto się zastanowić, czy możemy zredukować swoje zużycie plastiku lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów, które nas otaczają.

Przecież z popularnych reklamówek możemy całkowicie zrezygnować, zamieniając je na materiałowe torby na zakupy, a plastikowe butelki po napojach powinniśmy segregować, by poddane recyklingowi otrzymały „drugie życie”, zamiast trafiać na wysypisko.

Plastik w liczbach

330 milionów ton plastiku produkowane jest na świecie w ciągu roku.

38 miliardów kawałków plastiku znaleziono na niezamieszkanej wyspie Henderson na południowym Pacyfiku.

12,7 miliona ton plastikowych śmieci trafia każdego roku do oceanów.

450 lat rozkłada się w morzu plastikowa butelka.

90% morskich ptaków ma plastik w swoich wnętrznościach.

80% plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie.

Co minutę do oceanów trafia zawartość 1 śmieciarki pełnej plastikowych odpadów.

Jedną trzecią plastiku w oceanach stanowią mikrowłókna uwalniające się z ubrań podczas prania.

Każdy z nas może zahamować falę plastiku! Wystarczy stopniowo ograniczać ilość plastiku w życiu codziennym. Na początek postarajmy się chociaż jeden tydzień w miesiącu: nie kupować produktów wykonanych z plastiku, opakowanych w plastik oraz robić zakupy bez użycia jednorazowych „foliówek”.

Co powstaje z przetworzonego plastiku?

• butelki do chemii gospodarczej,

• ramy okienne z PVC,

• worki na śmieci,

• elementy wyposażenia samochodów,

• meble ogrodowe, ławki miejskie,

• wiadra, kanistry, pojemniki, doniczki,

• słupki drogowe, ogrodzenia,

• ekrany przeciwhałasowe,

• folie, • płyty termoizolacyjne,

• nici elastyczne,

• zabawki,

• długopisy,

• pudełka na płyty CD

Z pięciu butelek PET po napojach można wykonać nić, z której powstanie jedna koszulka sportowa. Ze zużytych torebek plastikowych może powstać wypełnienie izolacyjne stosowane w kurtkach zimowych czy też śpiworach.

Jak segregować plastik?

Do żółtych pojemników, przeznaczonych do recyklingu tworzyw sztucznych, wrzucamy puste, zgniecione plastikowe butelki (bez zakrętek), opakowania po jogurtach, margarynach, środkach czystości i kosmetykach, a także torebki foliowe, reklamówki itp. Nie wrzucamy do nich natomiast opakowań po środkach niebezpiecznych, opakowań po lekarstwach, smarach, farbach i olejach. Opakowania z tworzyw sztucznych nie muszą być dokładnie myte przed wyrzuceniem. Wystarczy je tylko opróżnić z zawartości.

Pamiętajmy, że dbamy o naszą Ziemię nie tylko w trzeci weekend września, ale przez cały rok! I tak jak śpiewał Wojciech Młynarski: „Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej”.

Na podstawie materiałów ze strony nasza ziemia.pl