Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Trzydnickiej

Jak być eko? - zajęcia z wychowawcą w klasie V

Utworzono dnia 25.11.2021

Ziemia jest tylko jedna, jest naszą planetą i powinniśmy o nią dbać!!!

Dobrze o tym wiedzą, uczniowie klasy  piątej, którzy temat ten omówili na zajęciach z wychowawcą.

https://www.bing.com/videos/search?view=detail&mid=1D81AA0BDFB3B8F318F31D81AA0BDFB3B8F318F3&q=jak 

Oto kilka sposobów, jak pomagać Ziemi codziennie:

1.Zgaś zbędną żarówkę, świeć przykładem.

2.Precz z wodolejstwem. Woda w naszych domach leje się na okrągło: gotowanie, pranie, sprzątanie, kąpanie, zmywanie. A wystarczy, że zamiast wanny użyjesz prysznica,lub zakręcisz kran podczas mycia zębów, aby przyczynić się do zaoszczędzenia aż 108.040 tys. hektolitrów wody oraz ograniczenia emisji CO2 o blisko 111 mln kg rocznie w skali całego kraju. Wyliczenie zostało oparte na założeniu, że przepływ wody z kranu to 1,5 litra na min. Jeśli myjesz zęby przez 3 min 2 razy dziennie przy odkręconym kurku, zużywasz 9 litrów wody. To o 8 litrów więcej niż przy zakręconym kranie.

3.Wszystkie śmieci są nasze - poddawaj je recyklingowi. Odzyskanie 1 kg aluminium to obniżenie emisji CO2 o 9 kg. Pozyskujemy surowiec wtórny do produkcji w hutach, zamiast pozyskiwać i używać boksyty, zaś zebranie i przetworzenie 1 tony makulatury to pozostawienie przy życiu 17 drzew oraz - w procenie produkcyjnym - obniżenie zużycia energii (emisji CO2) o 20 procent i emisji zanieczyszczeń o nawet do 70 procent!

4.Idąc na zakupy, zabierz ze sobą torbę wielokrotnego użytku. Dzięki temu Ty indywidualnie ograniczysz ilość smieci i emisję CO2, nawet o 8 kg rocznie. Wyliczenie zostało oparte na założeniu, że zabierasz na zakupy torbę wielokrotnego użytku, rezygnując z 4 reklamówek plastikowych (o wadze 19,5 g każda) tygodniowo.

5.Robimy zatem eko-zakupy. Generalnie warto stosować zasadę: „Kupuj mniej opakowań, będziesz miał mniej śmieci”. Prosty przykład, zamiast dwóch małych butelek napoju – weź  jedną większą.

6.Polska to tysiące hektarów stawów, rozlewisk i lasów. No właśnie – lasy to 29 proc. powierzchni Polski, to nasz skarb. Warto, abyśmy trochę więcej o nie dbali. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że las jest naszym przyjacielem i sprzymierzeńcem? Pochłania dwutlenek węgla, pyły i tłumi hałas (nawet ten wewnętrzny), jest naturalnym magazynem wilgoci, reguluje lokalny klimat. Nie mówiąc już o dostarczaniu drewna, owoców , grzybów . Daje nam także tak potrzebny spokój, pozwala się odprężyć.

7.. Jak każdy z nas może dbać o las? W najprostszy sposób. Wystarczy nie śmiecić i zwracać uwagę innym śmiecącym -  śmiecenie jest wykroczeniem i podlega karze grzywny nawet  do 5 tys. zł. Musimy być ostrożni w lesie, szczególnie z ogniem, zatem lepiej zrezygnujmy z rozpalania ognisk, naprawdę łatwo jest spowodować pożar. Żadnego też łamania gałęzi, wyrywania roślin, zakopywania śmieci, ani hałasowania. Jedyne, co możemy pozostawić w lesie - a dotyczy to również morskich plaż, łąk, brzegów jezior i wszystkich innych miejsc - to ślady naszych bosych stóp. Oprócz dobrego wrażenia, oczywiście.

Dbanie o Ziemię to nie tylko odpowiedzialność, ale również konieczność. Każdy z nas zyska na ochronie środowiska!

 

Dzwonki

 

8.00 - 8.45

8.55 - 9.40

9.50 - 10.35

10.50 - 11.35

11.50 - 12.35

12.45 - 13.30

13.40 - 14.25

14.30 - 15.15

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar

Imieniny

Imieniny: